Про фейки та пропаганду

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Фейк – це підробка, щось несправжнє, що подається як оригінал. Це слово спершу застосовували як назву для підробок під відомі бренди. Пізніше, з поширенням соціальних мереж, його почали застосовувати як означення несправжніх акаунтів, а з початком активної фази інформаційної війни це поняття все ширше почали використовувати для назви неправдивої інформації, або неправдивих фото/відео до такої інформації.

  Інформаційна агресія призвела до появи тисячі людей, для яких стало вигідно поширювати фейкову інформацію, а для деяких це стало роботою. Тому це поняття стало реальним викликом для українських журналістів. Перш за все варто відзначити, що основним стандартом, який здатний протидіяти фейкам, є достовірність. Не варто використовувати сумнівні джерела інформації — це передусім соціальні мережі, сайти-агрегатори, блоги, сайти що створені з ціллю пропагувати та маніпулювати. Критично, як до джерела інформації, варто відноситись до організацій, які були помічені у розповсюджені неправдивих даних, до соціологічних компаній, що помічені у співпраці з політичними силами, те ж стосується і експертів, які коментують на замовлення політиків чи комерційних структур. Додаткової перевірки потребує інсайдерська інформація, якщо вона озвучена зацікавленою стороною.

  Фейки поширюються передусім в пропагандистських цілях, для створення однозначного образу ворога, для спрощення світу та забарвлення його лише у два кольори: чорний та білий. В Росії цей ворог це Україна та Держдеп (Америка), в Україні це всі, хто не підтримують певного бачення подій сучасної історії.

  Одна із відмінностей між Україною та Росією, це те що в нашому інформаційному просторі фейки найчастіше продукуються та поширюються соціальними мережами, а ЗМІ, відповідно, якщо і потрапляють на цю вудочку — то найчастіше випадково. Натомість в російському інформаційному просторі навпаки фейки продукуються в основному ЗМІ і вже поширюються соцмережами.

   

  (Visited 29 times, 1 visits today)
 • 180x150