Студентське самоврядування по-прикарпатськи

 • 180x150
 • Опубліковано:

  17 листопада студенти всіх країн святкують Міжнародний день студентів. У календарі ж українських свят День студента з’явився порівняно недавно —1999 року, проте вже встиг полюбитися українській молоді. Щороку студенти різних ВНЗ, в тому числі й івано-франківських, придумують креативні та цікаві варіанти його відзначення. За цими ідеями, як правило, стоїть студентське самоврядування. Отож кореспондент «Галичини» вирішив з’ясувати, яким є студентське самоврядування трьох найпотужніших університетів Прикарпаття — ПНУ ім. В. Стефаника, технічного нафти й газу та медичного, — й дізнатись, як у них відзначатимуть цьогорічний День студента.

  Душа університету

  Що таке студентське самоврядування? Для пересічних людей це словосполучення зазвичай асоціюється з організацією дозвілля для студентів у вищих навчальних закладах. Але то лише одна з функцій цього молодіжного органу влади. «В кожному університеті органи студентського самоврядування покликані передусім захищати права та інтереси студентів, — розповідає голова студентського парламенту Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) Христина Зелінська. — Водночас представники студентського парламенту допомагають адміністрації університету приймати різноманітні рішення, які стосуються студентів під час навчально-виховного процесу: поселення чи виселення з гуртожитку, виключення з університету тощо. Також беремо участь у голосуванні щодо призначення осіб на пост проректорів з навчально-виховної роботи, заступників деканів, заступників директорів інститутів. Це найголовніша наша діяльність».

  На думку Христини, студентське самоврядування — це насамперед самоорганізація та самоуправління, шанс молоді довести дорослим і досвідченим, що вони теж уміють приймати важливі рішення. А також його по праву можна назвати душею університету, адже, за словами дівчини, саме студентське самоврядування об’єднує студентську сім’ю, організовує цікаве і незабутнє студентське життя-буття. «Від того, наскільки вдало в університеті працюватиме студентське самоврядування, настільки хорошими та теплими будуть згадки студентів про свій рідний університет», — переконана Христина Зелінська.

  З думкою, що студентське самоврядування є душею кожного університету, погоджуються й активісти з інших ВНЗ Івано-Франківська, — зокрема, в. о. голови студентського сенату Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (ПНУ) Іванна Батющенко та голова студентського парламенту Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) Юрій Солоджук. Іванка наголошує, що без студентського самоврядування університет жив би одноманітним та сумним життя, а Юрій додає, що це потужний поштовх вперед, тому без нього й розвиток закладу міг би зупинитися. В трьох найбільших ВНЗ Івано-Франківська впродовж багатьох років працює, розвивається та вдосконалюється своя модель самоврядування.

  Благодійний напрям ПНУ

  Студентський сенат Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника очолює Роман Орос. Нині хлопець навчається в Польщі, тому тимчасово його обов’язки виконує Іванна Батющенко, яка за сумісництвом є сенатором факультету іноземних мов. Дівчина розповідає, що складні часи, котрі нині переживає Україна, внесли певні корективи в роботу студентського сенату ПНУ. Тепер студенти найчастіше проводять благодійні ярмарки, на яких збирають гроші для допомоги учасникам АТО. Приміром, нещодавно на факультеті іноземних мов влаштували кулінарний ярмарок — своєрідний екскурс до національних кухонь різних країн. Захід приурочили до запозичених іноземних свят — дня подяки та хеловіну. Студенти добре підготувалися до ярмарку, приготували традиційні страви британської, американської, німецької та французької кухонь. А також не забули про обов’язкові для хеловіну перевтілення в надприродних персонажів. На заході зібрали понад сім тисяч гривень, за які закупили теплий одяг та джгути й передали їх військовим.

  Іванна зауважує, що благодійність є пріоритетною частиною роботи їхнього студентського самоврядування. Різноманітні ярмарки, на яких збирають кошти не лише для вояків АТО, а й на лікування онкохворих дітей відбуваються час від часу на кожному факультеті чи інституті закладу. Крім того, кожен факультет чи інститут опікується певним дитячим будинком області, вихованцям якого допомагають як матеріально, так і морально.

  Звичайно, що студентський сенат організовує надзвичайно багато заходів, які спрямовані на те, щоб додати до навчального процесу трішки веселощів. Це спортивні турніри, конкурси краси, козацькі забави, КВК, інтелектуальні змагання, літературні вечори, флешмоби, конференції тощо. А на початку цієї осені Прикарпатський університет прийняв всесвітньо відому естафету «Ice Bucket Challenge». Тоді крижаною водою на подвір’ї університету одночасно облилися близько 300 осіб, в тому числі і ректор ПНУ ігор Цепенда. іванна Батющенко наголошує, що ректор дуже любить студентський сенат, підтримує його ідеї і робить усе для того, щоб студентам було цікаво здобувати майбутній фах.

  Активістка зауважує, що основні здобутки студентського самоврядування Прикарпатського університету в тому, що йому вдається заохочувати студентів до активності та розв’язувати їхні проблеми.

  Парламент захисту прав

  Актив студентського парламенту ІФНТУНГ налічує 35 осіб. «У нас є своя структура відповідно до структури університету, — розповідає голова студентського парламенту ІФНТУНГ Христина Зелінська. Крім цього, є рядові активісти і наші друзі з інших організацій при університеті, які завжди долучаються до наших заходів. Чинним законодавством України та відповідно до Болонського процесу передбачено, що студенти мають повноцінне право брати участь в управлінні ВНЗ, має бути легітимно обрана група студентів, яка буде представляти на всіх можливих рівнях голос студентства свого ВНЗ».

  Христина Зелінська переконана, що студентський парламент насамперед має хвалитися не заходами, які організовує, а тими вчинками, котрі спрямовує на захист прав студентів. Лакмусовим папірцем цієї роботи став Євромайдан. «Під час Революції гідності щоранку в ректораті проводили наради, на яких узгоджували питання щодо відвідування студентами пар, щоб вони могли реалізувати своє громадянське право, вийти на віче і висловити свою позицію, — розповідає дівчина. — Цей період для керівників студентських організацій у ВНЗ був дуже важким, оскільки студенти зверталися з різними питаннями, проханнями, проблемами. Багато студентів їхали на Майдан, треба було це узгоджувати з адміністрацією ВНЗ, щоби в них не було проблем під час складання сесії».

  Студенти університету нафти й газу першими серед інших ВНЗ Прикарпаття створили студентське телебачення — «СТБ-ІФНТУНГ». І вже два з половиною роки воно успішно функціонує. Подивитися його можна на сайті університету або в соціальних мережах. «У студентському телебаченні ми початківці, — констатує Христя. — Пізніше були спроби й в інших університетах створити свій телеканал, але найбільш ефективно ця ідея реалізовується в нас та в медичному університеті».

  Студентському парламенту ІФНТУНГ у жовтні 2014-го виповнилося десять років. Цю першу поважну дату молоді та креативні студенти відзначили флешмобом «Україна — єдина». Перед центральним корпусом рідного навчального закладу молоді люди, одягнені у вишиті сорочки, стали у формі тризуба й заспівали Державний Гимн. Христина Зелінська переконана, що напружена робота активістів студентського сенату таки дає свої результати. «Нам вдалося довести, що наші студенти зацікавлені розвивати активне студентське життя і в університеті, і в місті», — резюмує дівчина.

  Спорту — велика увага

  За словами голови студентського парламенту ІФНМУ Юрія Солоджука, робота їхньої організації насамперед спрямована на пропаганду здорового способу життя. Традиційно студенти-медики проводять різноманітні акції для профілактики різних хвороб. Щороку навесні майбутні лікарі разом з професорами медуніверситету вимірюють артеріальний тиск жителям Івано-Франківська і заодно набираються досвіду спілкування з пацієнтами. Крім того, Європейська медична студентська асоціація уже впродовж багатьох років реалізовує проект «Лікарня для ведмежат». Суть його проста і потрібна — діти одягають білі халати та лікують іграшкових ведмежат, і так, бавлячись, дітвора позбувається боязні лікарів.

  Звісно, що спорт — це запорука здоров’я. Тому не дивно, що в медичному навчальному закладі саме йому приділяють велику увагу. Студентським турніром з футболу, мабуть, нікого не здивуєш, а от коли в ньому беруть участь викладачі, то це вже інша річ. Під час поки що єдиного турніру з футболу серед поважних професорів, аспірантів та доцентів, в якому взяли участь шість команд, найкращим бомбардиром став ректор ІФНМУ Микола Рожко.

  Проте викладачі медуніверситету вміють не лише у футбол грати, а й танцювати. «Танці з викладачами» — ще один цікавий проект, який реалізовують в іФНМУ. За основу креативні студенти взяли популярне телевізійне шоу «Танці з зірками». Замість зірок — викладачі, пару їм склали студенти, котрі мали танцювальне минуле чи ще досі займаються хореографією. Проект набув неабиякої популярності. Проте наразі його не проводитимуть, почекають, коли в країні стабілізується ситуація.

  За словами Юрія Солоджука, одним із досягнень їхнього студентського сенату є створення сайту організації, на ньому уже можна «скачати» додаток для операційної системи «Андроїд». «Ми хочемо, щоб студент мав у цьому додатку і розклад, і карту корпусів університету. Наступного року для першокурсників плануємо розробити віртуальний гід корпусами університету», — поділився планами голова студентського парламенту.

  Традиції студентського дня

  Торік у технічному університеті нафти й газу День студента відзначили встановленням рекорду України. Тут виготовили найбільший студентський квиток — висотою в три метри, а шириною в півтора. Цього року, зважаючи на те, що на сході України — війна, в університеті не проводитимуть масових розваг, святкування розпочнуть зі спільної молитви в капличці ВНЗ. Крім того, студентам розкажуть історію виникнення Міжнародного дня студентів. «1939 року студенти Чехословаччини повстали проти нацистів, які вторглися в їхню країну, — розповідає Христина Зелінська. — Тоді арештували дев’ятьох студентських лідерів, 1200 студентів вислали в концтабори. і ми хочемо, щоб наша молодь знала першопричину виникнення такого дня».

  У медичному університеті вже втретє в холі розмістять велику фотомозаїку — зі світлин своїх студентів викладуть центральний корпус закладу. Цього року мозаїка набуде й патріотичної тематики. Крім того, студенти на величезному аркуші паперу зможуть написати свої побажання, а ще — почути привітання від студентів та викладачів в ефірі свого студентського телебачення.

  У Прикарпатському університеті також не буде грандіозних святкувань, кожен факультет чи інститут придумає свій спосіб відзначення цього свята.

  Ольга МОНЧУК

  (Visited 63 times, 1 visits today)
 • 180x150