Тариф по-новому на проїзд у франківських маршрутках

 • 180x150
 • Опубліковано:

  31 березня на засідання виконавчого комітету Івано–Франківської міськради було винесено проект рішення про підвищення тарифу на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування.

  На прохання перевізників таке рішення підготував Департамент комунального господарства транспорту і зв’язку. Підприємці просять підняти тарифи через зростання палива, мастильних матеріалів і пропонують після громадських слухань підвищити вартість проїзду з 2.75 грн до 4 грн.

  «Встановити для перевізників, які здійснюють перевезення на міських автобусних маршрутах загального користування на підставі договору, граничний розмір на проїзд пасажирів у міському пасажирському автотранспорті загального користування в розмірі 4.00 гривні», – зазначалось у проекті рішення, який зачитав директор департаменту комунального господарства, транспорту та зв’язку Михайло Смушак.

  Голова Асоціації перевізників міста Володимир Сохан поскаржився, що чомусь питання підняття тарифів на маршрутки є найбільш гучним в місті.

  “Піднімаються ціни на їжу, одяг, комунальні послуги, але питання тарифів на маршрутки у місті найактуальніше», – сказав Володимир Сохан.

  Тоді міський голова запропонував усім сторонам висловити свої думки стосовно цього проекту рішення.

  Першим свою позицію висловив член міськвиконкому Вадим Войтик. Він зазначив, що для об’єктивної оцінки вартості пасажирських перевезень у маршрутках місто не володіє двома складовими: інформацією про пасажиропотік і реальний пробіг.А це два вихідні параметри, на яких може формуватися тариф. Також знову одним з ключових питань виявилось облаштування автобусів GPS-трекерами, підключеними до єдиної навігаційної системи.

  «Придуманий простий механізм – встановлення системи GPS-контролю транспортних засобів. Досі ви кажете, що це складно і проблемно. А яким чином тоді можна вирішити питання з дотримання маршрутів та графіку водіями? Пасажиропотік зараз також визначається якимись оцінками, припущеннями. Тому є проста вимога як у громадськості, так і виконавчого комітету до перевізників – здійснити хоча б кілька кроків назустріч мешканцям і місцевій владі, яка має таке повноваження як затвердження тарифу», – сказав Вадим Войтик.

  Та зазначив, що якщо цей тариф буде затверджений у будь–якій цифрі, яка буде подобатись перевізникам, але не буде до вподоби громаді,то кожен свідомий мешканець Івано–Франківська має право звернутися до територіального відділення антимонопольного комітету, до суду або інших контролюючих органів та оскаржити цей тариф.

  «Бо він встановлений не на економічно обґрунтованих цифрах, а на підставі відчуттів. Таким чином ви самі маєте бути зацікавлені у тому, щоб захистити свої ж права та інтереси у майбутньому», – звернувся член виконкому до перевізників.

  Вадим Войтик запропонував перевізникам провести збори, де вони зможуть протокольно зафіксувати свою позицію та зобов’язання. Бо зараз їхня позиція – нічого не міняти, крім тарифу.

  Ще один член міськвиконкому Руслан Руско попросив Департамент комунального господарства, транспорту та зв’язку надати інформацію про те, які умови ставилися і на які погодилися перевізники перед минулим підвищенням тарифу з 2.00 до 2, 75 грн. Щоб можна було подивитися, які умови перевізниками виконані, а які – ні.

  «Крім прав, у вас є ще обов’язок виконувати те, на що ви підписалися добровільно, коли останній раз підвищувався тариф», – звернувся Руско до перевізників.

  Секретар міськради Микола Вітенко зазначив, що виконком затверджуючи тариф, проводить закупівлю послуг за кошти громади. А одним із предметів закупівлі є якість послуг. Це і питання інтервалів руху, зовнішнього і внутрішнього вигляду транспортних засобів тощо. Тому коли проводиться закупівля послуг перевізників, ця якість має бути чітко зафіксована. І виконком зобов’язаний контролювати ці речі.

  «Минулого разу рішення про підвищення тарифу прийняли, а в результаті нічого не змінилося. Тому є загроза, що зараз ми приймемо рішення про новий тариф, а фактична якість послуг залишиться такою самою», – наголосив Микола Вітенко.

  Член виконкому Сергій Федорців навіть запропонував перевізникам брати GPS-трекери в оренду, якщо немає змоги їх придбати.

  Натомість один із перевізників почав апелювати до того, що у Франківську найнижчий тариф в Україні. А у розрахунках перевізників є пасажиропотік та пробіг автобусів, який можна визначити за допомогою шляхових листів. Також наголосив на тому, що у доповненнях до договору з’явився новий пункт про пільгові умови для студентів і школярів.

  «У статті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» вказано, що види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень. Тобто, не можуть бути встановлені додаткові пільгові категорії без відшкодування збитків перевезень», – наголосив перевізник.

  Та зауважив, що перевізники не можуть підписатися під такими доповненнями. Бо у випадку, якщо не нададуть право пільгового проїзду школяру чи студенту і це зафіксують, з ними можуть розірвати договір. І вклавши кошти у автобус перевізник залишиться з ним «під парканом».

  Перший заступник міського голови Зіновій Фітель пояснив, що цю вимогу потрібно було оформити документально і зазначити, чому саме перевізники не погоджуються з таким пунктом.

  «Ви могли написати, що цей пункт тягне за собою певну дію, яка погіршує ваші й без того не прості умови роботи. Та винести свою пропозицію на обговорення», – сказав Фітель.

  У процесі подальшого обговорення голова Асоціації перевізників міста Володимир Сохан наголосив, що перевізники прийшли просити підняти тариф не для того, щоб брати на себе якісь зобов’язання. А прийшли до міської влади з ціною, до якої їх примушує ситуація з подорожчанням палива, мастильних матеріалів та запчастин. Та зазначив, що перевізники «є всього лиш заручниками такої ситуації». Крім того висловив нерозуміння того, чому таким принциповим є встановлення GPS – контролю саме зараз, адже до нового конкурсу залишилося лише півроку. І на сьогоднішній день це питання є не настільки суттєвим.

  Директор ПП «Станіслав-Транс» Ольга Костів додала, що перевізники не проти встановлення GPS, але на це їм потрібні кошти. Якщо міська влада виділить необхідну суму, тоді перевізники дадуть дозвіл на встановлення таких нововведень у своїх автобусах. Хоча загалом вона не розуміє, як GPS-навігація впливає на якість перевезення пасажирів.

  «На мою думку, краще буде, якщо ці гроші ми вкладемо в автобус, на покращення його технічного стану», – зазначила Ольга Костів.

  Крім того, вона запропонувала досить «цікаве» рішення проблеми сходження автобусів з маршрутів – надання перевізникам муніципальної фінансової компенсації за те, щоб вони не сходили з маршрутів після 20 години вечора. Бо на цей час зібраних грошей часом не вистачає навіть на заправку автобуса.

  «Для прикладу маршрут Симоненка-Чукалівка – 26 кілометрів. Щоб заправитись на один рейс потрібно 120 гривень. А де зарплатня водія, а де податки?», – наголосила Костів.
  На таку заяву знову відреагував перший заступник міського голови Зіновій Фітель.

  «Тобто, поки є гроші на бензин – водій їде по маршруту. Закінчились гроші – закінчились поїздки. Так не може бути, бо ми підписуємо з вами договір на певну кількість роботи. Також ви наголошуєте, що сьогодні не маєте грошей на GPS. Але до наступного конкурсу всі готові його встановити. Тобто сьогодні немає, а через кілька місяців з’являться», – висловив своє здивування Фітель.

  Обговорення виявилось довготривалим та переросло у взаємні звинувачення обох сторін. Вже традиційно піднімали питання про обілечування, чистоту в автобусах, дотримання водіями ПДР. Перевізники натомість нагадали представникам влади про ті зобов’язання перед перевізниками, які не виконали вони. Як наприклад, встановлення туалетів на кінцевих зупинках.

  Зважаючи на дискусію та напругу у залі, Віктор Анушкевичус повідомив, що на цьому засіданні члени виконкому не зможуть прийняти компромісне рішення.

  “На сьогодні члени виконкому не готові голосувати. Бо це рішення не сподобається або перевізникам, або громаді і владі». – заявив Віктор Анушкевичус.

  Та запропонував перенести розгляд цього питання на п’ятницю, 3 квітня. Тобто, вже завтра стане відомо, якою буде нова вартість проїзду. Головне, щоб знову не сталося так, що у франківських маршрутках не зміниться нічого, крім ціни…

  Василина Ців’юк

   

  (Visited 20 times, 1 visits today)
 • 180x150