Повістка — ще не служба

 • 180x150
 • Опубліковано:

  — Командири цінують вихідців з нашої області, — каже військовий журналіст, підполковник Тарас Грень із Західного регіонального медіа-центру МО України. І хоча на п’ятому поверсі Івано-Франківського обласного військового комісаріату він має окремий кабінет з відповідною табличкою на дверях, проте там застати Тараса важко. Фактично весь час він на передовій або на безпосередньому місці роботи в медіа-центрі у Львові, де також має чимало завдань.

  Під час виходу з Дебальцевого автомобіль, в якому перебував підполковник Грень, обстріляли, в результаті чого вся його журналістська техніка була знищена. Нову подарували волонтери. Тарас нарікає, що цивільні журналісти здебільшого вишукують в армії якісь проблеми, негативи, тоді як є чимало позитивного і героїчного,пише "Галичина".

  — Наші хлопці найперше — добрі бійці, більш дисципліновані і водночас на всі руки майстри, — продовжує він. — Можуть бути і будівельниками, і ремонтниками, і кухарями тощо. Що вагомо: вони легко знаходять спільну мову з місцевим населенням, створюючи таким чином позитивний імідж нашим військовим. По суті, тамтешні люди, як і наші, так би мовити, теж від землі, «пахарі», словом. Тільки дещо зіпсуті комуністичною ідеологією…

  Не призов, а облік

  Звісно, приємно чути такі слова про своїх земляків, лише не переконаний, що вони аж так хочуть потрапити на схід. Вже кілька місяців над областю, як і над усією Україною, витає слово «мобілізація». Пригадуєте, як після її шостої хвилі з високих вуст прозвучало, що вже надалі навряд чи мобілізовуватимуть чоловіків до війська. Та через якийсь час, по суті, тими ж вустами, обережно так, було заявлено, що, очевидно, проведуть і сьому хвилю. А потім про неї заговорили вже без припущень, як про доконаний факт. Слова незабаром підтвердилися діями. Областю поширилися чутки про чергові масові вручення повісток прикарпатським чоловікам.

  — Тепер проводять звичайне уточнення облікових даних військовозобов’язаних жителів області, — пояснює заступник обласного військового комісара, начальник відділу обліково-мобілізаційної роботи полковник Олександр Музиченко. — Йдеться про юнаків, чоловіків віком від 18 до 60 років. Викликаємо їх до військкоматів, щоби людина пройшла медичну комісію, бо ж потрібно знати її стан здоров’я, наскільки вона придатна чи не придатна до служби.

  Уточнюємо місце проживання, праці, сімейний стан, освіту, професію тощо. Це робиться для того, щоб ми знали, який у нас ресурс, і не було таких випадків, як під час перших хвиль мобілізації, коли у військкомати викликали інвалідів, а повістки надходили на адреси людей, які померли або на той момент уже проходили службу в Збройних силах.

  – Інакше кажучи, повістка до військкомату ще не означає, що вже забирають до армії?

  — Ще раз повторюю: працюємо над відновленням військового обліку військовозобов’язаних, перевіряємо, де потрібно, і навчаємо правильності ведення обліку на підприємствах, в установах організаціях тощо. Це головне завдання військкомату.

  – Ви згадали про перші хвилі мобілізації. Також пригадую, як тоді з деяких сіл, наприклад, Богородчанського, Рожнятівського районів, масово тікали чоловіки, що найбільш огидно, до Росії. В інших випадках керівники підприємств, яким доручали роздати повістки своїм працівникам, відмовлялися це робити…

  — На жаль, в усі часи були, є і, мабуть, будуть люди, які не зовсім дружать із законодавством, я вже не кажу про таке поняття, як патріотизм, і в тяжкий для своєї країни час здають позиції. Але таких випадків дедалі меншає. Можливо, таке спостерігалося на початках, коли в умовах відновлення фактично розвалених Збройних сил України виникало чимало проблем з тим же обмундируванням. Авжеж, людину призивають до армії, а вона ще має за свої гроші купити камуфляж, берці, шолом, бронежилет. Так само і з харчуванням були серйозні проблеми. Можливо, це якусь частину людей відлякувало. Тепер самі бачите, як все змінилося. Крім того, проводимо відповідну агітаційну роботу.

  Впливають на свідомість людей і матеріали в засобах масової інформації про наших героїв на фронті. Ну і те, що за мобілізованими є потужний соціальний пакет. Це і збереження робочого місця на час служби з виплатою середньомісячного заробітку, і медичне забезпечення, і виділення земельних ділянок для учасників АТО.

  – Ось на цьому хотів би зупинитися. Складається враження, що цей соціальний пакет, особливо в земельній частині, значною мірою популістський. Мабуть, і вам відомо, скільки було конфліктів, коли доходило до надання земельних ділянок. Наведу лише один випадок, котрий на сьогодні ще не вирішено. Чоловікові, що провоював понад рік у найгарячіших точках, наділили землю буквально за сто метрів від міського цвинтаря. Це якесь знущання. На фронті бачив смерті своїх побратимів, і тут раз у раз — похорони перед очима. Вже не кажучи про те, що таке розташування земельної ділянки не відповідає санітарним нормам.

  — Військкомат не займається питаннями виділення землі. Але ми тісно співпрацюємо з різними спілками, асоціаціями учасників АТО. Незадовго до нашої зустрічі ми з ними збиралися, обговорювали їхні проблеми, в тому числі й земельні, саме для того, щоб могли спільно, одним фронтом, їх розв’язувати та відстоювати інтереси людей, котрі захищали країну.

  Спершу — добровольці, потім — мобілізація

  – Під час попередніх мобілізацій доводилося чути, що з області мають призвати певну кількість осіб. А який план призову передбачено на сьому хвилю? Чи можете підтвердити або спростувати чутку про те, що реально вже наприкінці березня почнуть мобілізовувати людей.

  — Ні підтвердити, ні заперечити нічого не можу, бо все залежить від ситуації в зоні АТО і, загалом — від відносин з нашим сусідом-ворогом Росією. Це по-перше. По-друге, кількість осіб, яких доведеться призивати по мобілізації, залежить від того, скільки наберемо добровольців, котрі служитимуть за контрактом. Усім відомо, що взято напрям на створення професійної армії. Знаєте, що з 1 січня цього року значно збільшено платню контрактникам. Це обіцяв і Президент України, і міністр оборони. А з лютого люди відчули, що ці слова не розходяться з ділом, тож і охочих стати професійними військовими також значно збільшилося. Якщо взяти нашу область, то стільки контрактників, скільки раніше набирали за рік, тепер набрали за місяць. А в Україні загалом, знову ж таки тільки за один місяць, було прийнято на контрактну службу близько 9 000 осіб.

  – Під час чергового відправлення контрактників у навчальні центри з подивом побачив, скільки серед них дуже молодих людей. По 18-19 років. Вони ж автомат якщо й бачили, то хіба по телевізору або на малюнку.

  — Здебільшого на контрактну службу йдуть ті, хто свого часу проходив строкову в армії, хто був мобілізований і після демобілізації вирішив знову повернутися до війська. Проте частка молодих людей віком до 30 років також велика. Зрештою, більш конкретно про це розповість старший офіцер відділу комплектації та підготовки до військової служби майор Назар Камець.

  Професійний військовий

  — На момент нашої розмови вже проведено два цикли набору контрактників і ще два відбудуться у березні. Помітно, що з кожним циклом добровольців стає більше. Якщо, скажімо, під час першого набрали з півсотні охочих, то вже в другому було на двадцятеро більше. Нині відбувається третій цикл і вже відібрано півсотні майбутніх військових професіоналів, — зазначає Н. Камець.

  – Ви сказали: відібрано, отже, заявок було більше?

  — Так. Хтось не підійшов за станом здоров’я, хтось не пройшов тестування.

  – А які вимоги до кандидатів?

  — Вік — від 18 до 60 років. Власне, у звичайний час граничний вік для охочих служити за контрактом становить 40 років, але на час особливого періоду його підвищили до 60. Служба в армії не обов’язкова. Освіта — від базової середньої до вищої. Про стан здоров’я ми вже згадували. Також потрібні довідки від нарколога та психіатра. Ну і, звісно, кандидат не повинен мати судимості.

  – Знову ж таки згадаю про свій подив, коли довідався, що значна частина кандидатів, головне — молодь, обрала бойові спеціальності.

  — Почну з того, що спеціальність майбутні контрактники обирають самі. Зрозуміло, що пропозиції виходять і від нас. Найперше пропонуємо бойові кваліфіковані посади та ті, які визначають бойову здатність, — спеціальності артилерії, розвідувальні, снайперів, зенітні, мінометні, медичного персоналу, водіїв тощо. В другу чергу комплектуються бойові некваліфіковані посади, скажімо, стрілецькі спеціальності, номери обслуги. Ну і є ще третя категорія спеціальностей, потрібних в армії. Далі кандидата відправляють до навчального центру залежно від роду військ та обраної спеціальності. Таких центрів в Україні — сім. Щодо терміну навчання, то, знову ж таки, це залежить від спеціальності і того, чи є досвід служби в армії, він коливається від двох місяців (для тих, хто не служив) до 34 днів. Окремо слід згадати осіб, котрі вирішили залишитися в армії після демобілізації. Для них перебування в навчальному центрі триває десять днів, головне для того, щоби оформити відповідні документи. Хочу зазначити ще такий момент — контрактник має можливість сам обрати частину, в якій хоче служити. Нагадаємо також, що контракт укладають на 3 або 5 років. Але на час особливого періоду введено короткотермінові піврічні контракти.

  – Є переконання, що контрактників набирають для участі в бойових діях.

  — Якщо частину, в якій вони служать, відправлять у зону АТО, то, звісно, вони також поїдуть туди. Для прикладу, цього року з нашої області контрактну службу у військах проходять вже 136 осіб. Третина з них перебуває в АТО.

  – Із 1 січня значно збільшено грошове забезпечення для тих, хто проходить службу за контрактом. Можна про це більш конкретно?

  — Візьмімо найнижчу ланку — солдата. Розмір грошового забезпечення для тих, хто не перебуває в АТО, становить 7 000 гривень. Якщо його частина чи підрозділ — у зоні АТО, але не на лінії безпосереднього зіткнення з ворогом, — 8 200 гривень, і в зоні бойових дій — 11 200. Та в армії є можливості і для кар’єрного зростання, відповідно, і збільшення платні. Скажімо, військовослужбовці сержантського (старшинського) складу за умови вищої освіти можуть отримати первинне офіцерське звання. А посадовий оклад лейтенанта — від 9 500 гривень.

  Якщо вже заговорили про освіту, то таким військовослужбовцям забезпечено заочне навчання за рахунок держави під час проходження військової служби у вищих військових закладах для здобуття цивільної освіти. Щоправда, такі пільги надають починаючи з другого контракту. Повертаючись до питання матеріального стимулювання, додамо такі речі, як безплатне медичне забезпечення, безплатне проживання в гуртожитку для неодружених, для сімейних, але поки що йдеться тільки про офіцерський склад, компенсація у випадку винаймання житла. Коротко кажучи, мотиваційних чинників для такої служби чимало.

  – Ви, мабуть, підтримуєте зв’язок з тими, хто вже служить за контрактом. Які їхні відгуки?

  — Лише позитивні. і що стосується умов утримання, і проведення навчального процесу, і забезпеченняѕ Наприклад, недавно телефонували добровольці, яких відрядили в навчальний центр у лютому. Дехто з них мав свою форму і тепер не знає, куди її дівати, адже одягнули, як-то кажуть, з ніг до голови.

  Як бачимо, держава робить все для створення сильної професійної армії, в якій роль контрактників-добровольців доволі значна. Зрештою, навіть якщо відбути тільки один термін, ці три роки не буде витрачено надаремно, отримані навички знадобляться і в цивільному житті, скажімо, в пошуках роботи. Адже будь-який керівник захоче мати у себе людину, яка звикла до дисципліни та відповідальності, вміє знаходити вихід із різноманітних ситуацій тощо. Отож двері наших військкоматів завжди відчинені для добровольців. Батьківщина їх чекає.

  P. S. Поки матеріал готували до друку, стало відомо, що до навчальних центрів відправили чергову партію (третій цикл) добровольців. Служити за контрактом виявили бажання ще 84 жителі Прикарпаття. 46 із них уже мають досвід військової служби, 15 воювали в АТО. Цікаво, що серед майбутніх контрактників є 10 жінок.

  Автор: Ігор Никорович

  (Visited 54 times, 1 visits today)
 • 180x150