Сьогодні,24 вересня, відбулась презентація оновлених каналізаційних очисних споруд міста Івано-Франківська. Протягом майже двох років на них проводилась масштабна реконструкція в рамках проекту «Розвиток міської інфраструктури в Україні», що фінансується з Позики Світового банку.
За цей час почергово було виконано значну кількість будівельно-монтажних робіт на двох технологічних лініях. Реконструкцію першої з них, технологічної лінії «В», завершили у вересні 2013 року, а влітку цього року до запуску був підготовлений цілий об’єкт.
«Насамперед, це інвестиція в екологію, тепер місто споживає якісну питну воду, бо даний проект передбачає не тільки реконструкцію очисних споруд, але ще ми закупили установку для знезараження, яка встановлена у с. Черніїв.
Ми підписали угоду про Асоціацію з Євросоюзом, але з такими очисними спорудами, яке місто мало раніше, Європі ми не потрібні. Зараз тут оновлене обладнання і можна побачити на власні очі, яку воду скидають у Бистрицю», – зазначив міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус.
За словами Віктора Анушкевичуса, роботи проведені за кошти позики світового банку, термін погашення якої 15 років і це лише перший етап. Розпочався цей проект 2008 році, виконано величезний об’єм роботи. Наступний етап також буде дуже важливим, адже у нас накопичилося дуже багато мулу, тому ми будемо його переробляти, продавати для сільського господарства і відбирати біогаз. Ця практика дуже поширена в країнах Євросоюзу.
Загалом вартість виконаних робіт перевищила 6 млн. євро, з яких понад 4 млн. було витрачено на закупівлю нового імпортного та вітчизняного обладнання.
Застаріле на зношене обладнання було замінено практично на усіх об’єктах очисних споруд. Основне високотехнологічне обладнання було завезено з-за кордону, в основному це продукція провідних світових виробників Польщі, Німеччини, Італії Швеції та Кореї.
Крім відновлення діючих споруд, за час реконструкції збудовано і ряд нових об’єктів для покращення механічної та біологічної очистки стічних вод. Зокрема наймасштабнішою є нова система видалення піску та жиру зі стічних вод та сепарації піску. До цього часу такого виду очистки на підприємстві не було.
«Оскільки значна частина міста Івано-Франківськ має загально сплавну систему каналізації, то на очисні споруди потрапляє увесь той бруд та пісок з доріг та тротуарів, особливо після дощів. Відповідно не маючи спеціального обладнання для його відокремлення, пісок пошкоджував технологічне обладнання і цим зменшував його експлуатаційний період» – говорить генеральний директор КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Микола Саєвич.
Після реконструкції покращиться якість очистки стічних вод одразу за кількома показниками, згідно з затвердженими граничнодопустимими концентраціями скиду забруднюючих речовин у р. Бистриця: азоту амонійного, нітритів, нітратів, фосфатів та ін.
На підприємстві також очікують і на зменшення споживання енергоносіїв на рівні 20-25%. Цього планують досягти завдяки заміні найбільш енергоємного обладнання – повітродувок (машини для подачі кисню) та автоматизації їх роботи.
«Якщо раніше у нас постійно працювало дві повітродувки потужністю по 400 кВт кожна, то тепер у нас поставлено 4 сучасні машини по дві потужністю 150 кВт та 115кВт. Крім того, завдяки встановленню локальної автоматичної станції потужність їх роботи буде автоматично регулюватися від потреб в той чи інший час» – стверджує головний технолог «Івано-Франківськводоекотехпрому» Микола Вабіщевіч.
На підприємстві планують продовжити роботу з модернізації очисних споруд. Так, Івано-Франківськ увійшов до 10 міст, які потрапили до нового проекту Світового банку «Розвиток міської інфраструктури-2», який вже розпочався. Під час нього передбачається реалізація другої великої частини проекту «Будівництво лінії обробки мулу», що дозволить з осаду отримувати біогаз та в подальшому використовувати його для виробництва електроенергію в проектній кількості 3 млн. кВт.год/рік. не менш важливим є і екологічний ефект, адже в результаті зневоднення осаду можна зменшити кількість мулу, що утворюється в результаті очищення стічних вод у 50 разів та знизити на 80% викиди метану в атмосферу.
За час «Реконструкції каналізаційних очисних споруд» було використано 6038 куб. м. бетону, які завезли 1004 бетоновози. Прокладено 12 346 метрів кабельних ліній. Використано понад 230 тон арматури.

