Останнім часом Аслан Усоян, що народився в Тбілісі в 1937 році, вважався безумовним лідером російського злочинного світу. Його знаменитий соратник В’ячеслав Іваньков на прізвисько Япончик був убитий в 2009 році, а Таріел Оніані на прізвисько Таро, якого деякий час намагалися представити як "головного суперника Діда Хасана", так і не знайшов достатньо впливу. Фактично представники злочинного світу ділилися на "прихильників Діда Хасана" (вони ж – всемогутня кримінальна влада) і "супротивників Діда Хасана" (розрізнена і слабка опозиція). Про якісь-небудь повноцінні альтернативні клани мова не заходила.
Лише зовсім недавно супротивники Усояна змогли об’єднатися – але не під керівництвом Таро, а під крилом Ровшана Джанієва (Ровшан Лянкарянскій), Джемо Мікеладзе (Джемо) і ряду інших впливових злодіїв у законі (видно неозброєним оком, що влада в новому клані поки не зосереджена в одних руках). У жовтні 2012 року противники Діда Хасана спробували провести "сходку" в Греції, проте зустріч була відвернена поліцією.
У листопаді Усоян запустив по місцях позбавлення волі "прогін" з повідомленням про "розкоронацією" Лянкарянського.
10 грудня "сходка" ворогів Діда Хасана під головуванням Джемо і Тамаза Корошінадзе таки відбулася, але вже не в Греції, а в Дубаї. У ній взяли участь близько шістдесяти злодіїв у законі, в тому числі кілька соратників Лянкарянського (сам він приїхати не зміг). На "сходці" були "короновані" відразу п’ятнадцять нових злодіїв в законі, що розцінювалося як прямий виклик Дідові Хасану. Справа в тому, що Усоян негласно погодився зі своїми недругами до вирішення всіх конфліктів по можливості почекати з "Коронацією". Люди Усояна регулярно порушували цей мораторій, як би демонструючи свою перевагу. Тепер же інша сторона показала, що теж вважає себе вправі поступати, як вважає за потрібне.
А в ніч на 19 грудня на Уралі були обстріляні двоє довірених осіб злодія в законі Тимура Мірзоєва (Тимура Свердловського). Свердловський був призначений Дідом Хасаном "смотрящим" над Свердловською областю. Місцеві ЗМІ з тривогою передбачили початок кримінальних розборок між прихильниками і супротивниками Усояна.
28 грудня стало відомо, що Джемо і ще один ворог Діда Хасана, Мераб Джангвеладзе (Мераб Сухумі), прибули до Москви. У кримінальному середовищі цю подію визнали безпрецедентною – вважалося, що високопоставленим супротивникам Усояна дорога в Росію заборонена.
Нарешті, 4 січня агентство "Росбалт" (належить родині екс-глави Держнаркоконтролю Віктора Черкесова і іноді отримує інсайдерську інформацію з найнесподіваніших джерел) опублікувало велику аналітичну статтю про підготовку широкомасштабної кримінальної війни. У матеріалі йшлося, що Дід Хасан повністю усвідомлює небезпеку, і вже навіть підібрав собі наступника – свого племінника Дмитра Чантурія по кличці Мирон. Після невдалого замаху в 2010 році (тоді Дід Хасан був поранений) кримінальний авторитет зняв племінника з поста "наглядача" по Ярославській області, перевів його в підмосковний Дедовськ і почав активно вводити в курс справ. За інформацією "Росбалта", до кінця 2012 року Мирон почав замість дядька вести багато важливих переговорів – і одночасно виробив звичку пересуватися з великою кількістю охоронців.
Як стало відомо журналістам, наближені Діда Хасана надто пізно зрозуміли, наскільки серйозним супротивником є Лянкарянський. Здогадки почали проявлятичя їм у квітні 2012 року – після вбивства голови служби безпеки Діда Хасана, Ільгара Джабраїлова (Данабаш). Поступово з ім’ям Лянкарянского (а не Таро, як було прийнято раніше) стали пов’язувати і вбивство Япончика, і замах на Усояна в 2010 році. Передбачається, що Лянкарянскій готувався до повалення Діда Хасана з 2009 року, однак ретельно маскувався. У 2012 році, коли все нарешті стало ясно, клан Усояна вже мав мало шансів вистояти.
Це розуміли багато – наприклад, в грудневій замітці про приїзд Джемо і Мераба в Москву агентство "Прайм Крайм" вже недвозначно натякало на можливу смерть Усояна.
16 січня Дід Хасан пообідав у своїй "штаб-квартирі" – ресторані "Старий Фаетон" або "Каретний двір" (ці заклади розташовані в єдиному комплексі, що складається з будинку 52 по Кухарський вулиці і будинку 55 по паралельній Великій Нікітській вулиці). Усоян користується цією "базою" дуже давно, "Нова газета" ще в 2010 році з обуренням повідомляла про це своїм читачам (правда, тоді "Фаетон" ще називався "Старою кибиткою"). Охорона цього комплексу входила в коло обов’язків убитого в квітні Данабаша.
Коли Усоян виходив з ресторану, по ньому відкрили вогонь з снайперської гвинтівки. За попередніми даними, кілер засів на даху Театру кіноактора. Дід Хасан отримав важкі поранення. Його встигли довезти до Боткінської лікарні, проте менше ніж через годину він помер.
Також при замаху була поранена в стегно і груди 30-річна Марьят Бікчуріна. Наскільки відомо журналістам, жінка постраждала випадково – вона просто проходила повз. Бікчуріна перебуває у важкому стані.
Звичайно, той факт, що кримінальна війна почалася з убивства передбачуваного "полководця", не означає, що бойові дії не відбудуться. Швидше, навпаки – вони будуть ще більш жорстокими і "безмежними". Прихильників Усояна, швидше за все, збере навколо себе його наступник Мирон. Що ж стосується його супротивників, то ще невідомо, чи не пересваряться вони в процесі боротьби (як говорилося вище, єдиного лідера в цьому клані поки немає).
Крім того, цілком можливо, що в 2013 році в Москву приїде відомий злодій в законі Захарій Калаш (Шакро молодий). Він вийде з в’язниці в Іспанії, де закінчує відбувати термін за відмивання грошей. Калашов заочно засуджений до 18 років в’язниці в Грузії, і грузинська влада домагалися його екстрадиції. Проте аналітики вважають, що на тлі нестабільної політичної обстановки в Грузії Калаш цілком може знайти спосіб перебратися з Іспанії в РФ. Тим часом чимала частина активів клану Усояна – це "спадок" Шакро иолодошого, який залишалося безхазяйним під час його ув’язнення. Досить імовірно, що тепер Шакро вирішить повернути собі ці активи, а значить – вступить у війну.
Схоже, що в злочинному середовищі наступають похмурі часи. Якщо це дійсно так, то найближчим часом "розборки" і замовні вбивства можна буде спостерігати дуже часто і в найнесподіваніших місцях.

