5 років з дня смерті «оскароносця» Джека Пеленса

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Саме 10 листопада 2006 року на 87-році життя помер відомий американський актор українського походження Джек Пеленс (Володимир Палагнюк). Зауважу, що в Голівуді є чимало знаних акторів, котрі або самі, або їх предки вихідці з України. Та річ у тім, що Джек Пеленс, хоча й народився вже в Америці (штат Пенсильванія), але до кінця життя відчував себе українцем в національному розумінні цього слова. Був членом Українського товариства США, активно брав участь у всіх його заходах. Серед улюблених страв Джека Пеленса були вареники та голубці, які він готував сам. Він вважається першим українцем, який отримав чи не найпрестижнішу кінематографічну нагороду – «Оскар».

  Джек Пеленс народився у 1919 році в сім’ї шахтаря. Його батьки українські емігранти з Тернопільщини. Тато рано помер від раку. Від шахти майбутнього актора врятувало те, що він мав добрі фізичні дані, котрі дозволили йому зайнятися професійним спортом. Спершу грав у футбол, а почав кар’єру боксера у важкій ваговій категорії. До речі, йому належить своєрідний рекорд того часу – 15 поспіль перемог на ринзі, 12 з яких нокаутом. Отож у братів Кличків був потужний предтеча. Щоправда, на ринзі він виступав під псевдонімом Джек Браццо.

  Під час Другої світової війни Джек Пеленс літає на бомбардувальнику. За участь у бойових діях отримав чимало відзнак. А після демобілізації поступає у Стенфордський університет на факультет акторського мистецтва. Щоправда, актором став не одразу. Деякий час працював репортером в одній з провідних газет Сан-Франциско.
  Перший дебют на сцені у нього відбувся на Бродвеї, де разом з легендарним Марлоном Брандо він зіграв у виставі «Трамвай «Бажання». А у 1950 році дебютував й у кіно в стрічці «Паніка на вулиці». Загалом за 50 років своєї акторської кар’єрі, Джек Пеленс знявся у 125 фільмах, в тому числі й таких відомих, як “Танго і Кеш», «Бетмен» (1989 р.). У 1991 році за другопланову роль у стрічці «Міські хитруни», коли його вже втретє за акторську кар’єру номінували на “Оскара», Джек Пеленс отримав цю престижну кінонагороду. Крім того, на Алеі Слави в Голівуді є його зірка.

  У 2004 році його запросили на фестиваль російського кіно в Голівуді «Російські ночі». Йому мали намір дати якусь престижну нагороду, зокрема, присвоїти звання народного артиста Росії. Довідавшись про це, Джек Пеленс вельми здивувався. «Я українець, а не росіянин. І ні до Росії, ні до російського кіно жодного відношення не маю.» – заявив він і разом з друзями покинув фестиваль. На відміну від актора Дастіна Гофмана, котрий запопадливо прийняв підношення, сказав, що його пращури, мовляв, «…с русского города Києва».

  Помираючи, Джек Пеленс заповів, щоб його поховали в столиці України. Заповіт виконали…
   

  (Visited 72 times, 1 visits today)
 • 180x150