Індекс здоров’я жителів Франківщини один з найнижчих в Україні – дослідження

 • 180x150
 • Опубліковано:

  У 2017 році Індекс здоров’я жителів Франківщини залишається четвертим найнижчим по Україні та складає 58 пунктів зі 100.

  Це на 7 пунктів вище, ніж у 2016 році, але на 4 пункти нижче за середній по Україні показник, пише СТИК з посиланням на “Індекс здоров’я. Україна”.

  Індекс враховує, наскільки громадяни задоволені амбулаторною та стаціонарною медичною допомогою, чи звертаються до лікаря у випадку хвороби, як оцінюють свій стан здоров’я, скільки витрачають на ліки, що знають про здоров’я та здорову поведінку. Чим вищий Індекс, тим більш позитивний досвід мають люди у сфері охорони здоров’я.

  Задоволеність медичною допомогою

  У 2017 році в області майже не змінився рівень задоволеності мешканців області медичною допомогою, окрім допомоги у стаціонарі. Кількість франківців, задоволених медичною допомогою у стаціонарі,зросла до 64%. Для порівняння, у 2016 році область входила до трійки областей України з найнижчим рівнем задоволеності допомогою у стаціонарі – лише 43% мешканців були задоволені медичною допомогою у стаціонарі.

  Попередження хвороб та поведінка в разі хвороби

  У 2017 році населення області краще піклувалося про власне здоров’я, ніж у 2016-му. Троє з чотирьох франківців, або 77% сказали, що проходили медичний огляд у профілактичних цілях протягом останніх 12 місяців. Це третій найвищий показник по Україні. У 2016 році частка таких людей в області складала 65%. Під профілактичним оглядом мались на увазі на вибір: кардіограма у профілактичних цілях, огляд гінеколога для жінок та уролога для чоловіків або огляд стоматолога.

  Дещо змінилася поведінка мешканців Івано-Франківщини у разі хвороби. Більше людей стали насамперед просити поради у провізора чи фармацевта в аптеці – 7% від усіх опитаних у 2017 році, порівняно з 1,5% у 2016. Водночас на третину менше франківців лікувалися самостійно за допомогою ліків – 26% у 2017 році, порівняно з 35% у 2016 р.

  Більше половини (56%) з-поміж мешканців області, які не зверталися до лікаря  під час останньої хвороби, очікували, що хвороба пройде сама. Це найвищий такий відсоток по Україні. Для порівняння, лише один з чотирьох опитаних (23%) в середньому по Україні не йшов до лікаря з цієї ж причини.

  Ставлення до вакцинації

  Франківщина увійшла до ТОП-3 областей України, де найбільше батьків негативно ставляться до вакцинації – 21%. Це загальна тенденція для західних областей: 24% серед опитаних батьків у Львівській області та стільки ж у Рівненській повідомили, що ставляться до вакцинації «дуже негативно» чи «скоріше негативно». Водночас кількість позитивно налаштованих до вакцинації батьків в Івано-Франківській області, хоч і не значно, але збільшилась із 59% у 2016 році до 66% у 2017.

  Саме в Івано-Франківській області найбільше батьків, порівняно з іншими регіонами країни, заявляли, що відмовлялися від обов’язкових щеплень для своєї дитини – 39% від усіх опитаних.У середньому ж по Україні від вакцинації відмовлялися 21% батьків, які мають власних дітей віком до 16 років та володіють інформацією про стан їхнього здоров’я.

  Фінансова доступність медичної допомоги

  В Івано-Франківській області найбільше покращилася фінансова доступність амбулаторної допомоги, за сприйняттям респондентів, порівняно з іншими регіонами країни: кожен десятий, або 10% опитаних вважають, що покращилась фінансова доступність медичної допомоги, яку надають сімейні лікарі чи дільничні терапевти, а 6% свідчили про покращення допомоги вузьких медичних спеціалістів. У середньому по Україні, відповідно, лише 2% та 1% вважають, що вище зазначені види медичної допомоги стали більш фінансово доступними.

  Таким чином Івано-Франківщина увійшла до ТОП-4 областей, де амбулаторна та стаціонарна допомога виглядають найбільш фінансово доступними для громадян – лише 21% громадян відкладали свій візит до лікаря з фінансових причин. Найменш фінансово доступною є медична допомога в Черкаській (45%), Одеській (43%), Донецькій та Херсонській (41%) областях.

  За результатами опитування, Івано-Франківська область – 5-та в рейтингу з найбільшими грошовими витратами громадян на ліки. Середній розмір витрат на купівлю лікарських засобів за останні 30 днів для регіону склав 718грн, що на 106 грн більше, порівняно з 2016 роком, а також на 148 грн більше, ніж у середньому по Україні (570 грн).

  Ставлення до реформи охорони здоров’я

  Дещо зменшилася кількість франківчан, які вважають, що реформа охорони здоров’я потрібна. Тепер частка таких людей складає 96%, порівняно з 99% у 2016 році. Проте цей показник лишається значно більшим за середній по Україні (84% українців вважають реформу потрібною).

  У рази збільшилась кількість мешканців Франківщини, які вважають, що реформа відбувається: у 2017 році 36%, або майже кожен третій з опитаних сказав, що реформа проводиться. У 2016 році лише кожен 10-й ствердно відгукувався щодо цього ж питання.Загалом по Україні 23% респондентів бачать, що реформа відбувається.

  «Щоб втілювати реформу послідовно й ефективно, потрібно системно моніторити доступність і якість надання медичної допомоги на місцях, особливу увагу приділяючи думці її споживачів. Саме для такого системного оцінювання вже другий рік поспіль проводиться дослідження «Індекс здоров’я. Україна». Цьогоріч ми можемо відстежити, як зміни в системі охорони здоров’я, що відбуваються в рамках реформи в Україні загалом та на рівні громад, відбиваються на кінцевому отримувачі медичної допомоги», – підкреслила Вікторія Тимошевська, директорка Програмної ініціативи «Громадське Здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

  Повний звіт дослідження «Індекс здоров’я. Україна» можна завантажити на сайті: www.health-index.com.ua.

  (Visited 53 times, 1 visits today)
 • 180x150