Олексій Гарань: Євромайданом ми врятували імідж України в світі


Відомий політолог, професор кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій Гарань прогнозує можливі сценарії розвитку подій у країні після завершення Євромайдану, висловлює міркування, що на Януковича можуть вплинути українські олігархи, а також що опозиціонерам варто сідати за стіл переговорів з владою, проте на певних умовах.
— Які сценарії розвитку політичних подій можуть бути в Україні після завершення Євромайдану? Чи піде влада на компроміси, а чи розпочне «закручування гайок»?
— Умовно кажучи, є три основні сценарії. Перший: влада йде у відставку і відкривається шлях до дострокових виборів. Я думаю, просто так влада у відставку не піде. Другий варіант: влада йде на розгін Майдану, на застосування внутрішніх військ і відповідно на «закручування гайок». Третій сценарій: все-таки під тиском Майдану вона йде на переговори і на можливі компроміси. Можливий компроміс — це переформатування і формування перехідного уряду, який поведе країну до дострокових виборів. Причому на певний час Янукович залишиться президентом. Це такий компромісний сценарій я бачу.
— Загалом як нині оцінюєте революційні настрої українців?
— Якщо говорити про те, що ми бачили на Майдані в неділю, то настрої справді революційні. Проте виникає запитання: як діяти так, щоб не допустити кровопролиття? Ми чуємо нині радикальні заклики, у тому числі й аби йти на штурм, на кшталт «зека геть!», «банду геть!». Але знову ж таки: як зробити, аби не допустити кровопролиття?
— Як може розкол в Партії регіонів відобразитися на суспільно-політичній ситуації в Україні?
— Такий розкол — це був би опозиційний сценарій. Чесно кажучи, ми всі на нього розраховували напередодні голосування за відставку уряду. і були всі сигнали, що такий розкол справді є, що люди писали заяви про вихід з партії. Але потім на них натиснули так, що вони пішли в зворотному напрямі.
Я думаю, що, звичайно, на Януковича можуть вплинути ще наші олігархи, які мають розуміти, чим це все може закінчитися для країни загалом і для їхнього бізнесу зокрема. Питання в тому, чи не побояться вони донести цю думку до Януковича і чи він дослухатиметься до них.
— Чи варто нині опозиціонерам сідати за стіл переговорів з владою?
— Думаю, що можна сідати за стіл переговорів, проте на певних умовах. Безумовно — це вимога випустити політв’язнів, це відставка міністра внутрішніх справ як мінімум. і опозиціонери мають розуміти, що влада може використати ці переговори для затягування часу.
— Чи можна говорити про те, що вже нині українське суспільство отримало якісь позитивні результати від Євромайдану?
— Україна нарешті прокинулася і подолала апатію. Тому що з 2010 року суспільство перебувало в такому напівапатичному стані. Тобто ми мали мітинги, протести, протестні настрої зростали, й активісти виходили протестувати, але ті протести не були масовими. А нині ми справді стали за ідею і за власну гідність. Тобто це побиття, яке підняло людей так масово, свідчить про те, що «моя хата скраю» — це не про нас.
Євромайданом ми врятували імідж України в світі. Адже світ побачив, що Україна — це країна, яка прагне бути Європою.
— Побутує думка, що існує ймовірність поділу держави та заворушень через необхідність зробити вибір між ЄС та Росією. Що ви думаєте про це?
— Думаю, що поділу держави не буде, тому що в цьому не зацікавлений той самий донецький, дніпропетровський бізнес. Вони що, зацікавлені, аби розкололась країна? А що ж буде з їхнім бізнесом? Він завалиться. Тому, думаю, сценарій розколу країни малоймовірний. А от сценарій провокування громадського протистояння є, і він небезпечний. І це протистояння влада може використати для введення надзвичайного стану, застосування військ.
Оксана Процюк, Галичина