Дорогі пологи або для чого франківських породіль змушують купляти ліки, які ОПЦ вже закупив за державні кошти

 • 180x150
 • Опубліковано:

  Зазвичай за кілька тижнів до пологів лікарі радять зібрати так звану “тривожну валізу”. Крім списку речей для малюка та матері медики видають ще й переліків ліків, які повинна мати з собою породілля. Хоча у МОЗ і обіцяли, що медична реформа зніме необхідність самостійно купувати ліки та заносити “вдячність у конвертах”, та поки ця “норма” на Прикарпатті не діє. І “торбу породіллі” з медикаментами таки доводиться готувати самостійно.

  Картинки по запросу тревожный чемоданчик на роды

  Хто ненароком” загубив” цей список чи раптом “забув” щось купити, в кожній дородовій палаті висить нагадування – що з собою має мати породілля. Принаймні, таке практикують в Івано-Франківському обласному перинатальному центрі – розповідає пані Наталя, які кілька тижнів тому народжувала там другу дитину.

  Якщо ж раптом породілля не має “тривожної валізки” з ліками, акушерка заспокоює: ми вам дамо свої, але ви обов’язково відкупіть.

  “Ще й конкретну аптеку рекомендують. Кажуть, що потрібні ліки є тільки там. Ми наперед ліки не купляли, бо пам’ятаю, що під час перших пологів і половина не знадобилась. Зате майже нічого не віддали, тільки дрібне залишили – спирт, шо-шпу і подібне. Тому на другі пологи йшла вже з мінімальним набором, а чоловік відкупив уже по факту – з того списку, що акушерка винесла після пологів”, – додає пані Наталя.

  Фото ілюстративне

  Списки ліків для перших і других пологів дещо відрізнялися, але в обох був окситоцин (обов’язково виробництва Угорщини), фолікулін, пірацетам, дібазол, ензапрост, папаверін, платифілін, кетгут №5, бетадин, хлоргекседин, канавіт, тобрекс і мед матеріали (катетри – кілька видів, система внутрішньовенна, скарифікатори, шприци, вата, рукавички, лейкопластир, одноразові пеленки, затискач для пуповини і подібне).

  “У кого був кесарів розтин – то цей список був в рази більший”, – розповідає Наталя.

  Картинки по запросу плата за пологи

  Та чи справді в Івано-Франківському ОПЦ так бракує ліків для породіль?

  СТИК проаналізував закупівлі медикаментів Івано-Франківського обласного перинатального центру в системі ProZorro та дані платформи Zакупівлі на Texty.org ,яка охоплює базу закупівель з 2008 року.

  Івано-Франківський ОПЦ через ProZorro провів 94 закупівлі. За даними платформи Zакупівлі загалом медзаклад підписав 150 угод на 47,1 мільйонів гривень.

  ОПЦ двічі закупляв медичні матеріали, вісім разів – вироби медичного призначення та 8 разів оголошував закупівлю фармацевтичної продукції. До слова, саме з останніми було і найбільше проблем – кілька разів доводилось відміняти торги через недостатню кількість учасників. В результаті ліки за програмою (Транексамова кислота, Окситоцин, Терліпресин) були закуплені за переговорною процедурою в компанії Товариство з обмеженою відповідальністю «БАДМ-Б».

  Також більше 80 найменувань лікарських засобів ОПЦ закупив у компанії ТОВ “ВІЛЛА-ФАРМ” на загальну суму більше 1 мільйона гривень.

  Початковий тендер на 715 тисяч гривень, аукціон по якому не відбувся через недостатню кількість учасників, поділили на кілька лотів і окремо підписали по них угоди з компанією “ВІЛЛА-ФАРМ”.

  За даними інформаційно-аналітичної системи YouСontrol, ТОВ “ВІЛЛА-ФАРМ” заснована в 2015 році у Чернівцях. Компанію очолює Володимир Гілюк. За останні три роки компанія, основним видом діяльності якої є оптова торгівля фармацевтичною продукцією, підписала 78 угод на загальну суму 13,8 мільйонів гривень. Івано-Франківський ОПЦ – другий у списку найбільших платників компанії.

  До слова, по більшість закупівель, оголошених ОКЛ, були укладені прямі договори. З 94 закупівель ОКЛ тільки по 13 проводились відкриті торги, а це всього близько 15%.

  Зазвичай, щоб не проводити аукціон, замовлення товарів та послуг ділять на кілька лотів або встановлюють “допорогову” ціну і укладають прямий договір з переможцем.

  Аналіз тендерів ОПЦ дозволив відмітити кілька “особливостей”. В закупівлях, де укладались прямі договори, досить часто можна зауважити нечіткий розмитий опис предмета закупівлі та недовантаження певних документів. Зокрема, майже ніде немає копії укладеного договору.

  Як не дивно, але в переліку фармацевтичної продукції, закупленої у ТОВ “ВІЛЛА-ФАРМ”, є майже всі ліки зі списку, який видають породіллям. В тому числі і препарати для епідуральної анестезії.

  “Ця процедура, до речі, останнім часом стала доволі популярна і коштує від 1000 гривень “в кишеню” анестезіологу”. Я її не “замовляла” бо готувалась до природніх пологів. Та й чула багато неоднозначних відгуків про це знеболення. Не впевнена, що порівняно невеликий комфорт майбутньої мами вартує ризиків і ускладнень, які може спровокувати “епідуралка”, – розповідає Наталія.

  Тож виникає питання – для чого ОПЦ закуповує ліки, які породіллі і так приносять на пологи або просто потім відкуповують їх?

  Залишається сподіватись, що медична реформа допоможе викорінити традицію платити за послуги та ліки, вже оплачені державою.

  (Visited 3,082 times, 1 visits today)
 • 180x150